Посетих Португалия благодарение на конкурса Cl!ck About It, организиран от European Journalism Centre. Ред е да се отчета със снимков материал и да ви запозная в какво се състоеше това посещение.
Ден първи
Групата беше предимно от журналисти, репортери и блогъри от цяла Европа. Имаше и участници от Бразилия, Мексико и Филипините. Първият ден от Reporting trip-a премина в Лисабонския университет, където учени обясняваха как се е изменил климата на Португалия и какво правят за да предотвратят засушаването. Втората половина от деня протече в EMSA – Европейска агенция за морска безопасност, където нагледно ни показаха как всеки морски съд на територията на съюза се следи онлайн и може да бъде засечен, ако предизвика замърсяване. С това лекциите приключиха и настана време за детайлен обход на града.
Валежите, за климата на Португалия, са рядко явление. Ето, че за мой късмет, започна да вали и не спря цяла седмица, с малки изключения.
Ден втори
Посетихме акведукта, който е построен още през осемнайсти век и е снабдявал Лисабон с питейна вода. Това е резервоар, който прилича повече на църква.
В парк Монсерат ни запознаха как успешно могат да се усвояват средства, така че паркът постоянно да се поддържа и да привлича туристи. Тук са живели кралски особи, а известни поети са творили стихове. И аз да поостана седмица-две тук ще започна да творя стихове.
На връщане се отбихме до най-западната точка на Европа – нос Cabo da Roca, където останах да снимам скалите.
Ден трети
Край градчето Сетубал прекарахме цял ден на лодка, за да наблюдаваме група делфини, които обитават този район. Въртяхме се няколко часа, докато срамежливците склонят да се покажат.
В национален парк Арабида ни запознаха как морската растителност в залива е била унищожена от рибарските лодки. Сега водолази садят същата тази растителност на дъното и популацията на риба е започнала да се увеличава.
Ден четвърти
Инспектирахме новопостроената пречиствателна станция в Алкантра, която се намира под земята, за да не разваля пейзажа на града. Отпадните води се пречистват в множество подобни станции и се връщат в река Тахо. Миризмата вътре е ужасяваща, но поне видяхме как от черната вода, която постъпва в началото, излиза бистра вода в края.
10 responses to “Португалия”
Neznam kak “uspqh” da ne razbera, no sega otkrivam che ti si ot Bulgaria i ne si pogovorihme! Qt!
Raskoshni snimki, bravo!
Браво и честито. И аз се канех да посетя Португалия от много време и миналия септември най-накрая сколасах… Но аз бях с кола и останахме там три дни. Трябвало е да посетите и Кашкаиш и Ешторил (казиното)… Но пък аз виждам неща, които съм пропуснал. Така е най-добре, да има повод пак да се ходи 😉
Прекрасни снимки и красиви места 🙂
С удоволствие ще чакам продължението!
Евгени,
Позволи да оценя, но тея снимки ми идват малко любителски като изпълнение. Далеч от това, което виждаме в другите ти фотоси.
Знаех си аз че ще справиш страхотно 🙂
Надявам се скоро и аз да отида, пък засега чакаме всичките снимки 🙂
Само една поправка – Cabo da Roca е най-западната част на континентална Европа само 🙂
Честито за пътувнето ))) Ще чакам снимките от Cabo da Roca, интересно какви скали има по тоя бряг и как си ги снимал.
Ivan, аз исках да кажа обратното. Дори градските снимки са страхотни и професионални, аз изобщо не мога да снимам през деня… не че мога да снимам и по друго време…
PS. От доста време исках да питам, защо като пускаш нов фотопис качваш много снимки и пишеш подробно, а на следващия ден изтриваш повечето снимки и текст? 🙁
Дължи се на прибързване. Първо искам да покажа колкото мога повече, после решавам, че е прекалено претрупано и почиствам докато ми хареса.
Очарована съм!
Възхищавам се на всички твои снимки.Ти с око на професионалист,нещо си качил, после го изтриваш, а лично аз във всяка твоя снимка мога да намеря нещо интересно и красиво, затова не трябва да ги триеш.А две пояснителни думи изобщо не са излишни под снимката.Бъди здрав и продължавай с успехите!